ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΒΕΝΕΤΙΑΣ 2020

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Tο πρώτο μεγάλο κινηματογραφικό γεγονός που θα διεξαχθεί μετά την πανδημία του κορωνοϊού, ελπίζουμε όλοι, ζωντανά, στο προσεχές διάστημα, είναι το  Φεστιβάλ Βενετίας που θα γίνει από τις 2 ως και τις 12 Σεπτεμβρίου, και χτες, ανακοίνωσε τις ταινίες που συμμετέχουν στα επίσημα προγράμματά του.

H λίστα περιέχει μεγάλα ονόματα όπως η Helen Mirren, η Shia LaBeouf και η Greta Thunberg που πρόκειται να προβληθούν στο φεστιβάλ και ταινίες των Άλεξ Γκίμπνεϋ (Alex Gibney), Χλόης Ζάο (Chloé Zhao) και  Λούκα Γκουαντάνινο (Luca Guadagnino). Ειδικά, όμως, η ταινία της Zάο, Nomadland, αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς έχει προσαρμόσει στο φακό τη μη μυθοπλασία της Jessica Bruder για τους ηλικιωμένους Αμερικανούς που έχουν αναγκαστεί να βγούν στο δρόμο εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Η Nomadland θα κάνει πρεμιέρα ταυτόχρονα στο φεστιβάλ ταινιών του Τορόντο κασι τη συνέχεια θα προβληθεί στην περίφημη Centerpiece στο φεστιβάλ της Νέας Υόρκης.

Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνιστικού Τμήματος είναι η Κέιτ Μπλάνσετ. Μέλη ορίστηκαν η Αυστριακή σκηνοθέτης Βερόνικα Φραντς («Goodnight Mommy»), η Βρετανίδα σκηνοθέτης Τζοάνα Χογκ («The Souvenir»), ο Ιταλός συγγραφέας Νικόλα Λατζιόια, ο Γερμανός σκηνοθέτης Κρίστιαν Πέτσολντ («Phoenix»), ο Ρουμάνος σκηνοθέτης Κρίστι Πούιου («Sieranevada») και η Γαλλίδα ηθοποιός Λιντιβίν Σανιέ («8 Γυναίκες»).

Στο παράλληλο πρόγραμμα Ορίζοντες, Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής είναι η Γαλλίδα σκηνοθέτης Κλερ Ντενί («High Life») και μέλη οι Οσκαρ Αλεγκρία (Ισπανία), Φραντσέσκα Κομεντσίνι (Ιταλία), Κατριέλ Σορί (Ισραήλ) και Κριστίν Βασόν (Η.Π.Α.). Και τα δύο τμήματα του Φεστιβάλ θ’ ανοίξου με ιταλικές ταινίες, το Επίσημο Πρόγραμμα με το «Δεσμοί» του Ντανιέλε Λουτσέτι και οι Ορίζοντες με το «The Book of Vision» του Κάρλο Χίντερμαν, σε παραγωγή Τέρενς Μάλικ.

Η Ελλάδα συμμετέχει με τα «Μήλα» του Χρήστου Νίκου που ανοίγουν το πρόγραμμα των Οριζόντων και διαγωνίζονται για τα βραβεία του τμήματος. Είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική ταινία ανοίγει επίσημο πρόγραμμα της Μόστρα.

Οι ταινίες του 77ου φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας 2020.

Διαγωνιστικό Τμήμα

In Between Dying του Χιλάλ Μπαιντάροφ (Αζερμπαιτζαν, ΗΠΑ)

Le Sorelle Macaluso της Εμα Ντάντε (Ιταλία)

The World to Come της Μόνα Φάστβολντ (ΗΠΑ)

Nuevo Orden του Μισέλ Φράνιο (Μεξικό, Γαλλία)

Lovers της Νικόλ Γκαρσιά (Γαλλία)

Laila in Haifa του Αμός Γκιτάι (Ισραήλ, Γαλλία)

Dear Comrades του Αντρέι Κοντσαλόφσκι (Ρωσία)

Wife of a Spy του Κιγιόσι Κουροσάουα (Ιαπωνία)

Sun Children του Ματζίντ Ματζιντί (Ιράν)

Pieces of a Woman του Κορνέλ Μουντρούτσο (Καναδάς, Ουγγαρία)

Miss Marx της Σουζάνα Νικιαρέλι (Ιταλία, Βέλγιο)

Padrenostro του Κλαούντιο Νότσε (Ιταλία)

Never Gonna Snow Again της Μαγλκορζάτα Ζουμόφσκα (Πολωνία, Γερμανία)

The Disciple της Τσαιτάνια Ταμάνε (Ινδία)

And Tomorrow The Entire World της Τζούλια Φον Χάινζ (Γερμανία, Γαλλία)

Nomadland της Χλόης Ζάο (ΗΠΑ)

Εκτός Διαγωνιστικού – Μυθοπλασία

Lacci του Ντανιέλε Λουτσέτι (Ταινία Εναρξης)

Lasciami Andare του Στέφανο Μορντίνι (Ταινία Λήξης)

Mandibules του Κουεντίν Ντουπιέ

Love after Love της Αν Χούι

Assandira του Σαλβατόρε Μερέου

The Duke του Ρότζερ Μισέλ

Night In Paradise του Παρκ Χουν-Τζουνγκ

Mosquito State του Φίλιπ Γιαν Ριμζά

Εκτός Διαγωνιστικού – Ντοκιμαντέρ

Molecole του Αντρέα Σέγκρε

Sportin’ Life του Εϊμπελ Φεράρα

Crazy, not Insane του Τζορτζ Γκίμπνεϊ

Greta του Νάταν Ρόσμαν

Salvatore – Shoemaker of Dreams του Λούκα Γκουαντανίνο

Final Account του Λουκ Χόλαντ

La Verità su La Dolce Vita του Τζουζέπε Πεντερσόλι

Narciso em Ferias του Καετάνο Βελόζο

Paolo Conte, Via Con Me του Τζόρτζιο Βερντέλι

Hopper/Welles του Ορσον Γουέλς

City Hall του Φρέντερικ Γουάισμαν

Ορίζοντες

Μήλα του Χρήστου Νίκου (Ταινία Εναρξης)

La Troisieme Guerre του Τζιοβάνι Αλόι (Γαλλία)

Milestone του Ιβάν Αίρ (Ινδία)

The Wasteland του Αχμαντ Μπαχράμι (Ιράν)

The Man Who Sold His Skin του Κάουτερ Μπεν Χάνια (Τυνησία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Σουηδία)

I Predatori του Πιέτρο Καστελίτο (Ιταλία)

Mainstream της Τζία Κόπολα (ΗΠΑ)

Genus Pan του Λαβ Ντιάζ (Φιλιππίνες)

Zanka Contact του Ισμαέλ Ελ Ιράκι (Γαλλία, Μαρόκο, Βέλγιο)

Guerra e Pace των Μαρτίνα Παρέντι, Μάσιμο Ν’ Ανόλφι (Ιταλία, Ελβετία)

La Nuit Des Rois του Φιλίπ Λακότ (Ακτή Ελεφαντοστού, Γαλλία, Καναδάς)

The Furnace του Ρόντερτικ Μακέι (Αυστραλία)

Careless Crime του Σχάρχαμ Μόκρι (Ιράν)

Gaza Mon Amour των Ταρζάν Νάσερ και Αραμπ Νάσερ (Παλαιστίνη, Γαλλία, Γερμανία, Πορτογαλία, Κατάρ)

Selva Tragica της Γιουλέν Ολαϊζόλα (Μεξικό, Γαλλία, Κολομβία)

Nowhere Special του Ουμπέρτο Παζολίνι (Ιταλία, Ρουμανία, Ηνωμένο Βασίλειο)

Listen της Ανα Ρότσα Ντε Σούσα (Ηνωμένο Βασίλειο, Πορτογαλία)

The Best is Yet to Come του Γουάνγκ Τζινγκ (Κίνα)

Yellow Cat του Αντιλκάν Γιερζάνοφ (Καζακστάν, Γαλλία)